TUDÁSTÁR

Otthonfelújítási támogatás a klímaberendezések beüzemelése, cseréjére

Kik vehetik igénybe az otthonfelújítási támogatást?

  • Olyan családok, akik legalább 1 gyermekkel rendelkeznek (12 hetesnél idősebb magzat / 25 év alatti, otthon élő gyermek / 25 év feletti, munkaképességében korlátolt, fogyatékkal élő gyermek, aki után a szülő jogosult a GYOD-ra).
  • Fontos, hogy az igénybevevő szülő legalább 1 éves társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkezzen.
  • A szülő mentesnek kell legyen köztartozásoktól.
  • A szülők lehetnek házaspárok, élettársak, egyszülős családok, örökbefogadók vagy hivatalos gyámok is. Elvált szülők esetén, ha a gyermeket megosztással nevelik, akkor a támogatás is aszerint osztható meg.

Miért érdemes klímaszerelésre fordítani ezt a támogatást?

Talán nem volt még Magyarországon ilyen széleskörben elérhető és nagymértékű támogatás, mellyel korszerű és energiatakarékos fűtési és hűtési megoldáshoz lehet jutni. Korszerű klímaberendezés vagy hőszivattyú beszerelésével az éves energiamegtakarítás számottevő lehet, nem beszélve arról a komfortról, melyet egy klímaberendezés nyújt. Mivel a mostani klímaberendezések hatékonyan fűtenek is, nem csak a hűtési előnyöket, hanem az időszakos vagy állandó fűtési előnyöket is érdemes figyelembe venni.

Hogyan tudok minél hamarabb új klímát felszereltetni 50% kedvezménnyel?

Vedd fel velünk a kapcsolatot elérhetőségünk valamelyikén a +36 30 527 8053 telefonszámon vagy
az info@himalajaklima.hu és ingyenesen felmérjük, hogy milyen berendezésre van szükséged és adunk egy kötelezettség mentes árajánlatot.

Hová tegyük a kültéri egységet?

A klíma kültéri egységében felszerelése sok mindentől függ. A legfontosabb, hogy milyen házba, házra szerelünk fel klímaberendezést, lakás, panellakás, tetőtéri lakás, iroda, edzőterem.

A klíma kültéri egységének felszerelésekor nagyon fontos szempont a későbbi szervizelhetőség, megközelíthetőség. Mivel a klíma kültéri egységén vannak a gáztöltéshez szükséges szelepek, így kizárólag ezeken A klíma kültéri egységek elhelyezésénél fontos a megfelelő oldaltávolságok betartására a levegő áramlás érdekében. Minden készülék katalógusában meg vannak adva a kültéri egységekre vonatkozó szerelési távolságok.  A kültéri egységeket tilos bármilyen zárt helyre beszerelni azokat bedobozolni, még a szellőző rácsok is túl nagy ellenállást adnak a ventilátornak és nagyon lerontják a hatásfokot. Ha mégis elkerülhetetlen a bedobozolás, akkor gondoskodni kell a mesterséges légutánpótlásról akár kiegészítő ventilátorok alkalmazásával.

a csatlakozásokon lehet a későbbiekben pótolni az idők során esetleg elszivárgott hűtőközeget.

Lakás, panellakás

Klímaszerelés előtt érdemes a ház közös képviselőjével konzultálni a kültéri egység lehetséges elhelyezési helyéről, illetve az érintett szomszédokkal egyeztetni, amennyiben egy közös helyiségben (folyosó, lépcsőház, előtér, udvar) lesz a klíma kültéri egysége felszerelve.

Klímaszerelés családi házba

Családi ház esetében a legegyszerűbb a helyzet. szinte bárhová helyezhető a berendezés. Emeletes családi házaknál gyakori kérés, hogy helyezzük el a beltéri egységet a lépcsőfeljáróban, és majd az hűti a felső és alsó szintet is. Ez cseppet sem praktikus megoldás, mivel a hideg levegő a fajsúlyánál fogva lefelé vándorol, így kizárólag az alsó szinten lesz érezhető a hatása. A kétszintes házaknál mindenképpen felülről kell megkezdeni a hűtés kiépítését, mert optimális esetben a fenti szinten bekapcsolt légkondicionálók képesek a lenti szintre is érezhető hatást gyakorolni. Természetesen napsütötte, nagy üvegfelületekkel ellátott nappalikat csak a lakás megfelelő, legmelegebb pontján elhelyezett berendezés tud lehűteni – és itt még a kiegészítő árnyékolásra is szükség lehet.

A családi házak, társas házak tetőtere már problémásabb, mivel ha nem szerelhető oldalfalra a kültéri egység, úgy a tetőn kell elhelyezni azt, megbontva a szigetelést, cserepezést. Ehhez többször ipari alpinistát és tetőfedő szakembert kell bevonni, hogy profin elvégezhessük a munkát. Ha csak így oldható meg a klíma kiépítése, akkor ne várja meg vele a nyarat! A főszezon helyett az ilyen összetett beavatkozásokat sokkal költséghatékonyabb az elő- vagy utószezonban elvégeztetni, mivel akár többnapos munka is lehet egy komolyabb rendszer kiépítése. Előfordulhat az is, hogy a főszezonban nem talál.

Klímaszerelés panellakásban

Szigeteletlen panellakások esetén a nyári hőmérséklet elviselhetetlen határokat feszeget és szinte élhetetlenné teszi a panellakásokat. A beton falak nappal szívják magukba a meleget, este, pedig mint egy jó hőtárolós kályha, nem hagyják kihűlni az épületet.

Tapasztalat hogy a szigetelt panelek ugyan egy héttel később melegednek fel a kánikulában, de ha már felforrósodtak, akkor az éjszaka folyamán sem fognak visszahűlni, ugyanis a hőszigetelés megtartja a vasbetonban a meleget.

A legtöbb klímaszerelőnek a panellakásokban történő klímaszerelés nem okoz problémát, rutin feladat a legnagyobb nehézséget a beton falak fúrása okozza, de egy jól felszerelt csapatnak nem akadály. Vannak olyan szerelők, akik viszont egyáltalán nem vállalnak panelben klímaszerelést, mert problémát okoz nekik a fúrás és a macerás kültéri felszerelés. Panelek esetén a kültéri egységet az erkélyre lehet elhelyezni, vagy ha nincs, akkor az ablak alá szerelik fel a kollégák úgy, hogy az elérhető legyen a későbbiekben is.

Edzőterem

Az edzőtermek szellőzésének a megoldása legalább olyan fontos feladat, mint hogy az elhasználtat felváltó és kívülről érkező friss levegő egyben hűsítő is legyen. Ennek megfelelően a megfelelő klímatechnika alkalmazása mellett az is elsőrendű fontosságú, hogy a klíma telepítése során a beltéri egységek oly módon legyenek a terem területén elhelyezve, hogy annak működtetése során a fitneszteremben az edzések során kimelegedő és megizzadó emberekre ne menjen közvetlenül a hideg levegő.

Ugyancsak fontos szempont egy fitneszterem kialakítása során, hogy a beltéri egységek megfelelő számban legyenek, és így a kívánt teljesítményt tudják nyújtani. A megfelelő teljesítmény azonban korántsem egyenlő azzal, hogy a légkondik minél drasztikusabban lehűtsék a termeket, hiszen a külső természetes hőmérséklet és a klimatizált belső hőérték nagymértékű eltérése az edzésre érkezők szervezetét jelentősen megterhelheti. A megfelelő klímatechnikával működtetett termek inkább a hőmérséklet állandóságára törekszenek – nem pedig a hirtelen hőmérséklet különbségre -, fenntartva azt az optimális közeget, amiben a mozgás öröme miatt lejáró és sportolni vágyó egyének fizikai teljesítménye még jobban kiteljesedhet.

Irodában

Az ember a napjának nagyrészét a munkahelyén tölti. Így ott is nagymértékben számít a komfortérzet, nem csak otthonunkban. A nyári időszakban sokan nem bírják a hőséget, így az iroda klimatizálása egyaránt fontos. Cégünk sosem dolgozik sablon ajánlatokkal. Minden esetben a telepítés előzményeként helyszíni felmérést biztosítunk ügyfeleinknek, hogy az egyedi igényekhez mérten tudjuk megadni az árajánlatot, illetve ehhez mérten ajánljunk megfelelő klímaberendezést. Így a klímák az irodában minden igényt kielégítve tudnak működni a használat során.

Hol lesz a legjobb helye a beltéri egységnek?

Minden felmérésnél a lakók szokásaihoz igazítva, a bútorok elhelyezésének figyelembevételével kell kijelölni a klíma beltéri egységének a helyét, hogy a későbbi használat során maximálisan komfortosan működtethessük. Elkerülendő, hogy a klíma közvetlenül az ágyra vagy az ülőgarnitúrára, dolgozóasztalra fújja a hideg levegőt, mivel így a folyamatos működtetés közben megfázhat a használója.  Kis területű szobák, hálószobák esetében inkább néhány órával előre kapcsolják be a légkondicionálót lefekvés előtt, akár üresen és bezárt ajtókkal, így amikor alváshoz készülődnek, már lekapcsolható a klíma. Amennyiben kellő hőmennyiséget kivonunk a szobából és lehűtjük a burkolatokat, falakat is egyben, nem melegszik vissza a szoba az éjszaka során és kényelmesen, a klíma folyamatos működtetése nélkül, átaludható az éjszaka.

A nagy terek esetében viszont a folyamatos működéssel tudunk komfortos környezetet teremteni, nem szabad hagyni a teljes teret felforrósodni nyáron, mivel az ilyenkor bekapcsolt klímának teljes fokozaton kell dolgoznia, hogy elérje a kívánt hőmérsékletet. Fontos tudni, hogy a klímától történő megfázást nem a klíma által lehűtött levegő okozza, hanem a hőfokkülönbség a benti lehűtött és a nyári kánikulától felforrósodott levegő között. Ahogyan komfortosan érezzük magunkat a lakásban 25 fokban, télen-nyáron, úgy ez a hőmérséklet csak akkor okoz problémát amikor a 40 fokról jövünk be nyáron, átmelegedve, izzadtan.

A mennyezettől legalább 15-20 centit hagyjunk el, mert így van lehetőség a klíma szellőzésére. Soha nem szabad teljesen felszorítani a plafonra, mert felülről szívja magába a hűtendő levegőt (amit a hűtőbordákon keresztül az alsó részén fúj majd ki magából).

Szintén a technikai részletek közé tartozik, hogy nem célszerű a kültéritől nagyobb távolságra felszereltetni a beltéri egységet, mivel a csövezés hosszával egyenes arányosan csökken a teljesítménye is a klímának. A gyárilag megadott maximális csövezési távolság 20-25 méter általában, de már itt is plusz hűtőközeget kell tölteni a hűtőkörre, mivel a klíma gyári töltet 3-5 méter hosszra van optimalizálva. A hosszabb csövezéssel egyrészt jelentősen megnöveljük a kiépítés költségeit, másrészt pedig a cseppvíz elvezetésének módozatait is érdemes átgondolni, hiszen nagyobb távolságra a gravitációs lejtéssel már 

problémás lehet a víz kivezetése, mivel a cseppvíz elvezetés eldugulhat egy ilyen hosszú szakaszon az idők során. 

Általában a beltéri egységet a lakás legmelegebb pontjára érdemes felszerelni, itt dolgozik majd a legjobb hatásfokkal és ezt a melegedési gócot megszüntetve javíthatjuk az egész lakásban a komfortérzetet.

Mennyi időt vesz igénybe a klímaszerelés?

A klímaszerelés mindig több lépcsőből álló folyamat, mely során a szakemberek igyekeznek megtalálni az egyéni igényeknek leginkább megfelelő megoldást. Nincsen két ugyanolyan, ház, nincsen két ugyanolyan megoldás, így hát a szerelési időt is eléggé nehéz pontosan meghatározni. Ráadásul, a környezeti tényezők rendkívül befolyásolhatják a szerelést. Sőt. nem mindegy, hogy a belvárosban, 2 sarokra tudunk csak parkolni, és onnan kell a szükséges dolgokat a 8.emeltre felpakolni, vagy kényelmesen megtudunk állni, az udvarban, és minden kéznél van.
Ha az otthonunkhoz tartozó rendszerek kialakításáról, szereléséről van szó, akkor legtöbben szeretjük, ha a maximális odafigyelés, és igényesség mellett, mihamarabb a dolgok végére sikerül járni. De hogy pontosítsunk egy kicsit. Ha átlagosan 2-4 órával számolunk, egy alapszereléssel, akkor nagyot nem tévedhetünk.

Klímaszerelés előzetes felméréssel

A klímaszerelés ideje nem csak a beszerelésre váró eszköztől függ, hanem a kiérkező szakemberek számától is. Érdemes tisztában lenni azzal, hogy a konkrét beüzemelési munkálatokat megelőzően előzetes felmérésre van szükség. Ennek oka nem más, mint az, hogy így sikerülhet kiválasztani azt a típusú klímaberendezést, amely mind a helyiség adottságainak, mind az ügyfél igényeinek, anyagi lehetőségeinek és elképzeléseinek leginkább megfelelne. A választást követően kerül sor a konkrét beszerelésre és beüzemelésre, mely során a szakemberek a legnagyobb körültekintéssel járnak el, hogy biztosan ne sérüljenek az értéktárgyak, bútorok, vagy éppen a fal.

A klíma beszerelés lépései

A klímaszerelés során elsőként annak helyét kell kiválasztani, majd következhet a beltéri és a kültéri egység alaplapjainak felszerelése. A kettő összekötéséhez egy általában 38 mm átmérőjű furatot kell készíteni. A beltéri egység kábeleit kábelcsatornába helyezik el, vagy igény esetén falhorgonyban. A beszerelés következő lépéseként a két készülék összekötésére kerül sor. Az esetek nagy százalékában a kültéri egység kapja az elektromos áramot. A két klíma egységet hűtőköri csövekkel és elektromos kábellel látják el a szakemberek, és természetesen gondoskodnak a párazáró szigetelésről is.

Amint a felszerelés e lépései megvalósultak, következhet a csövek és a kábelek összekötése, valamint a rendszer vákuumozása és adott esetben hűtőközeggel való feltöltése. A rendszer elektromos összekötése után elindítható a készülék. Természetesen ennyivel nem értek véget a teendők, hiszen az optimális működés biztosításához elengedhetetlen a nyomásmérő műszerekkel történő ellenőrzés. Ennek köszönhetően biztosan tudni lehet, hogy a nagy terhelés esetén is hozza majd a kívánt teljesítményt.

Vásárlói tájékoztatás

A próbaüzemet követően a szakemberek tájékoztatnak a klíma használatáról és a karbantartás fontosságáról. Míg a beltéri egység szűrőjének tisztítását házilag is el lehet végezni, addig a karbantartás feladatait mindenképpen profikra kell bízni. Ennek érdekében a következő karbantartás esedékességéről is megkapják a vásárlók a szükséges információkat. S hogy mennyi ideig tart a klímaszerelés? A tapasztalatok azt mutatják, hogy körülbelül 3-4 óra alatt megtörténik a dolog, s az érintett helyiséget ezután újra rendeltetésszerűen használni lehet. A szakemberek gondoskodnak arról, hogy ne szennyeződjenek a bútorok és a lakástextíliák, így tisztán, rendezetten fogadja majd az immáron kellemes hőmérsékletű helyiség.
A klíma ma már nem számít luxusnak, hiszen elérhető áron szerezhetőek be kiváló minőségű készülékek, melyek hosszú távon szolgálják majd a kellemes belső mikroklíma megteremtését. Az energiatakarékos üzemelésnek köszönhetően az áramfelhasználás sem növekszik jelentősen. A japán márkákkal biztosan nem lőhetünk mellé, de a kínai klímák is megbízható minőséggel vannak jelen a piacon. Forduljon szakemberhez, aki nem csak a klímaszerelés teendőiben segít, de az időnként aktuálissá váló karbantartás terén is jó szolgálatot tesz.

Mikor érdemes karbantartani vagy tisztítani?

Ahogy már említettük nagyon fontos a karbantartás. Mi feltétlenül az évi egyszer tisztítást javasoljuk. Ma már szinte mindenkinek inverteres klímája van, ezeket különösen fontos minden szezon előtt megtisztítani. Ha koszosan, állottan indítja be a készülékét akkor a legjobb esetben is azzal fog találkozni, hogy kellemetlen vagy kifejezetten büdös szag fog áradni a készülékből. Rosszabb esetben pedig el is romlik hamarosan.
A karbantartás során a kültéri és a beltéri egységet egyaránt kitisztítjuk. A kültéri egységet általában portalanítani kell, főleg akkor, hogyha utcafronton helyezkedik el, akkor rendkívül sok port magába tud szívni. A beltéri egységet mindenféleképpen fertőtleníteni kell, és a szűrőjét alaposan kimosni. Ezt, ha évente kétszer megcsináljuk, akkor mindig tökéletesen fog működni a készüléke.

Miért fontos a tavaszi klímatisztítás?

Mi azt ajánljuk, hogy az első karbantartás tavasszal legyen. Sokaknak akkor jut eszébe, hogy a klímát karban kellene tartani, amikor már beütött a harminc fok, és égetően szükség van a klímára. Azonban higgye el, még sokan élik át ugyanezt, így ilyenkor sajnos hosszú várólistára kerül mindenki, ami azt jelenti, hogy nem tudja egyből bekapcsolni a klímáját.
Ha viszont tavasszal már kitisztítja, akkor amint beüt a forróság Ön egyszerűen csak bekapcsolja a készüléket, tudván, hogy tökéletesen tiszta és élvezheti a kellemes klímát otthonában.

A klíma karbantartás fontossága:

Már említettük a karbantartás fontosságát, de mélyedjünk el ebben egy kicsit, úgy gondoljuk, hogy fontos erről beszélni.
Kezdjük a kültéri egységgel. A kültéri egység általában, bár nem mindig, de sok esetben az utcafronton helyezkedik el, amely azt jelenti, hogy folyamatosan szívja magába a port. Ez a por leülepszik a készülékben, és ha sokáig nincs tisztítva, akkor bizony porpáncéllá válik, és nem engedi a levegő mozgását. Ez pedig azt eredményezi, hogy a beltéri egység elképesztően hamar tönkre fog menni, hiszen többet fog dolgozni, amely könnyen tönkreteszi. Épp ezért itt nagyon fontos az, hogy rendszeresen legyen portalanítva.
A beltéri egységnél már egy fokkal rosszabb a helyzet. A beltéri egység belseje egy nedves, meleg közeg, amely különböző gombák, vírusok, baktériumok számára tökéletes táptalaj. Ezek az egyáltalán nem kedves kis mikroorganizmusok pedig keservesen megtudják keseríteni az életünket úgy, hogy azt észre sem vesszük.

Mi történik, ha elhanyagoljuk a klímát?

Ha elhanyagoltuk a klímát a fentiek szerint, akkor egyrészről megtörténik a kültéri egység porosodása, másrészt pedig a mikrobák elterjedése a beltéri egységen. Ez utóbbi ahogy használjuk a klímát folyamatosan keveredni fog a levegővel, sőt, hamar az egész levegő csak ebből fog állni. Ezt a levegőt belélegezve könnyen betegek lehetünk, tüdőgyulladásunk és más légzőszervi megbetegedéseink is lehetnek.
Ez különösen veszélyes akkor, hogyha kisgyermek, idős ember vagy háziállat van a lakásban. Sokan emiatt nem ajánlják a klímákat, mondván, hogy a csak a betegségeket terjesztik, azonban ez nem igaz. Ha évente kétszer ki van takarítva a klíma, akkor 100%, hogy semmilyen kórokozó nem fog megtelepedni benne. Hívjon minket bizalommal!

Szeretne többet tudni?

Terveivel kapcsolatban szeretne egyeztetni egy szakemberrel? Kíváncsi, hogy mennyi ideig tartana a munka elvégzése? Pontosan milyen összeggel kell számolnia? Esetleg a kiválasztott klímával kapcsolatban szeretne érdeklődni? Hívja ügyfélszolgálatunkat munkanapokon 08:00 – 18:00 között és kérje szakemberünk segítségét.

+36 30 527 8053

Szeretne egyedi árajánlatot kapni? IDE KATTINTVA adja meg a nevét, email címét, telefonszámát és írja le részletesen miben is lehetünk az Ön segítségére. Fontos, hogy telefonszámot mindenképpen adjon meg, illetve a leírásban jelölje meg, hogy szükség esetén milyen időpontban hívhatja szakembereinket, ha az szükséges.

Mi az a Split klíma?

A műszaki cikkek technikai fejlődése egyre gyorsul, legyen szó akár a használati, akár a szórakoztató ipari cikkekről, vagy az olyan, az emberek kényelmét és komfortérzetét szolgáló termékekről, mint amilyen a split klíma is. A légkondicionálók megjelenésekor egy szempont volt a mérvadó, mégpedig a megfelelő hőmérséklet elérése a lehető legrövidebb időn belül. Ez az igény azóta is fontos része a klímavásárlásnak, azonban az eszközök fejlődésének köszönhetően más funkciók is döntő fontosságúvá váltak. A leglényegesebbek ezek közül az energiatakarékosság, a szerkezetek egészségre gyakorolt hatása, a zajszint, vagy éppen az esztétikai tulajdonságok.

A split klíma technológia

A klímapiacot az utóbbi években az úgynevezett split klíma uralja. Az egyre jobban maga mögé utasított mobil klímával szemben a split klíma a legfontosabb tényezőket megvizsgálva előnyösebb, és jobb beruházást jelent a vevőknek. Egyik legszembetűnőbb előnye a zajszint minimalizálása. A split klíma, vagyis osztott klíma nevéből is adódóan két részből áll, egy kültéri, valamint egy beltéri egységből. A két részt általában egy szigetelt rézcső köti össze, mely a hűtőközeget szállítja. A technológia lényege, hogy a klímát használó emberek a berendezések kellemetlen részeivel ne kerüljenek kapcsolatba, azok teljes mértékben a klimatizálni kívánt helyiségeken kívül kapjanak helyet. Ennek megfelelően a kültéri részben találhatjuk meg a kompresszort, amely klímaberendezések esetében a leghangosabb zajforrás, sőt ennek a megoldásnak köszönhetően a szerkezet működése során felszabaduló hőből sem kerül semmi a hűsölésre vágyókkal egy légtérbe, így alapjában véve a felhasznált energia is kevesebb. A split klíma tehát sokkal csendesebb és takarékosabb megoldást is jelent, nem beszélve az esztétikai előnyökről. Mivel a szerkezetnek csak egy része kerül a falakon belülre, így kevesebb helyet foglal, a kültéri egységet pedig akár el is rejthetjük, habár öregebb épületeknél ez igényel egy kis átalakítást is.

Egy split klíma bent, egy split klíma a ház falán, kettő bent, kettő a falon és így tovább?

Amikor nagyobb helyiséget több beltérivel, esetleg egyidejűleg több kisebb helyiséget akarunk lehűteni, a mono split kültéri egységek helyett – amelyeknél egy kültérre felszerelt egységhez egy beltéri egység kapcsolható – multi split kültéri egységek alkalmazása javasolt. Ennél a megoldásnál egy kültéri egységhez több beltéri egység csatlakozik, így nem kell annyi kültéri elhelyezését megoldanunk. Lakások, házak, irodák esetében is fontos szempont lehet ez. A beltéri egységek üzemelhetnek szimultán, azaz egyszerre ugyanazt csinálhatják vagy lehetnek külön irányíthatók, ez a variálható multi rendszer. 

Nem szükséges kompromisszumot kötnünk a kialakítás rugalmassága terén, mert ezek a rendszerek is elérhetők oldalfali, mennyezeti, padlóra állítható, kazettás és légcsatornás kivitelben is. Akár kombinálhatjuk is ezeket egy rendszeren belül, ha arra van igényünk.
A split klíma elterjedésével egyre nagyobb a fókusz a fejlesztésen, a fogyasztói igényeknek megfelelően alakulnak a termékek. A fejlesztések középpontjában az energiahatékonyság, a légszűrés és a légterelés áll, ezeket követik a kényelmi funkciók. Ilyen például az okos otthon koncepció mentén a wifi irányítás, mikor az előre eltervezett időzítések helyett már lehetőség van mobil applikáció segítségével például bekapcsolni készülékünket, akár hazafelé munkából.

Partnereink

Kapcsolatfelvétel / Ajánlatkérés